استویا یا شیرین برگ گیاهی با مواد شیرین به نام های استویوزید و ربودیوزید A خاصیت شیرین کنندگی زیادی دارد و قند خون را تحت تاثیر نمی گذارد. کالری استویا صفر و شیرینی آن 200 برابر شکر است،به همین خاطر برای دیابتی ها ،افرادی که در حال کاهش وزن هستند بسیار مفید است.
استویا گیاهی است از تیره کاسنیان و ارتفاع این گیاه به 30 تا 40 سانتی متر می رسد. این گیاه در اصل در کشور برزیل رشد می کند اما در حال حاضر در اکثر کشور های دنیا پرورش داده می شود. استویا بسیار شیرین و خوش طعم است و به راحتی می توان آن را برای شیرین کردن نوشیدنی از آن استفاده کرد.
یک نکته مهم درباره استویا آن است که قند ندارد و عدم تاثیر منفی بر سلامت دندانهاست.ضمنا برگهای استویا دارای ماده ای است که مشابه فلوراید عمل کرده و منجر به استحکام بیشتر دندان ها می شود.استویا به عنوان جایگزینی مناسب برای ساکارز یا قند غذا است.

یکی از مهم ترین خواص گیاه استویا، توانایی آن برای کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت می باشد. استویا یک جایگزین ایده آل برای شکر در افراد مبتلا به دیابت محسوب می شود.

ترکیب گلیکوئیدی استویوساید موجود در گیاه استویا هنگامی که تجزیه می شود، ذرات حاوی گلوکز را در روده بزرگ جذب کرده و مانع از ورود آن ها به جریان خون می شود و به این ترتیب به کاهش قند خون افراد مبتلا به دیابت کمک می کند.
مطالعات نشان داده که مصرف استویا به کاهش قند خون ناشتا کمک کرده و مقاومت به انسولین را در افراد دیابتی بهبود می بخشد.

تحقیقات نشان داده است که شیرین کننده استویا به رژیم غذایی کمک نمیکند. و همچنین هیچ تاثیری بر قند خون یا پاسخ به انسولین را نشان نداده اند که به افراد مبتلا به دیابت اجازه میدهد تا غذاهای متنوع تری مصرف کنند.

در یکی از این مطالعات ، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 گزارش دادند که استویا باعث کاهش قابل توجه قند خون و پاسخ گلوکاگون پس از وعده غذایی میشود. گلوکاگون هورمونی است که سطح گلوکز خون را تنظیم میکند و مکانیسم ترشح گلوکاگون اغلب در افراد مبتلا به دیابت معیوب است.

کنترل وزن با استویا : دلایل زیادی برای اضافه وزن و چاقی وجود دارد ، مانند عدم تحرک جسمی و افزایش مصرف غذاهای پر انرژی که پر چربی و قندهای اضافه.نشان داده شده است که مصرف قندهای اضافه شده به طور متوسط 16 درصد از کل کالری موجود در رژیم غذایی را شامل میشود. این امر با افزایش وزن و کاهش کنترل قند خون مرتبط است.

سرطان لوزالمعده :استویا حاوی بسیاری از استرول ها و ترکیبات آنتی اکسیدانی از جمله کائمپروفرول است. مطالعات نشان داده اند که کیپ پرفرول میتواند خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را تا 23 درصد کاهش دهد.

فشارخون:گلیکوزیدهای خاصی در عصاره استویا میباشد برای گشاد شدن رگ های خونی یافت شده است.انها همچنین میتوانند دفع سدیم و میزان تولید ادرار را افزایش دهند. استویا به طور بالقوه میتواند به کاهش فشار خن کمک کند. گیاه استویا فشار خون را نرمال میکند و ضربان قلب را تنظیم میکند.

رژیم غذایی کودکان:غذاها و نوشیدنی های حاوی استویا میتوانند نقش مهمی در کاهش کالری شیرین کننده ها در رژیم غذایی کودکان داشته باشند.قند و کالری بیش از حد با چاقی و بیماری های قلبی عروقی در ارتباط است.